2024 Ekpss Ye Giren Kpss Ye Girebilir Mi?

satalker34

Yeni Üye
Katılım
11 Mar 2023
Mesajlar
10
Tepki
0
Puan
1
Engelli vatandaşların kamuya girmeleri için yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 27 Nisan 2014 Pazar günü yapıldı. Engelli adaylardan 2014 KPSS’ye girip giremeyecekleri konusunda sorular geliyor.


Kısa bilgi


Engellilere yönelik kamuya giriş sınavı 2012 yılında ÖMSS adıyla yapılmıştı. 2013 değişikliği ile sınavın adı EKPSS olarak değiştirildi ve bu ad altındaki ilk sınav geçtiğimiz


KPSS’ye giriş şartları


KPSS’ye girmek için vatandaşlık, adli sicil ve öğretim durumu gibi ilişkin şartlar aranmaktadır. Ancak bu şartlar arasında engelli olmamak gibi bir ifade bulunmamaktadır. Zaten 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da sağlığa ilişkin tek kriter “akıl hastası” olmamak şartıdır. Haliyle Kanunda böyle bir kısıtlama yokken kılavuza konulması imkansızdır.


Ayrıca yine başvuru kılavuzunda, EKPSS’ye girenlerin normal KPSS’ye girmelerini engelleyen bir ifade de yoktur.


Engelli adaylar normal KPSS’ye de girebilirler


1- Lisans düzeyindeki Engelli adaylar Temmuz ayında yapılacak olan normal KPSS’ye girebilirler. Önlisans veya lise düzeyindeki engelli adaylar ise Eylül sonunda yapılan KPSS’ye girebilirler.


2- 27 Nisan’daki EKPSS’ye giren engelli adaylarımız da 2014’teki normal KPSS’ye kendi öğrenim düzeylerinde başvurabilir.

3- EKPSS’ye ortaokul ve ilkokul düzeyinde giren adaylar ise maalesef 2014 KPSS’nın hiçbir düzeyine girememektedirler. Çünkü normal KPSS ilkokul ve ortaokul düzeyinde yapılmamaktadır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst